Káoszból kozmosz: reakciós gondolatok – ezzel a címmel jelent meg a Mandiner főmunkatársának, Szilvay Gergelynek az új kötete az MCC Press gondozásában.
A könyv a szerző 2009-2023 közt írt publicisztikáinak válogatása. A fontosabbnak ítélt, napi politikán túlmutató szövegeket a szerző tematikusan rendezte. A Káoszból kozmosz új konzervatív esszékötetnek is tekinthető.
A fülszöveg úgy fogalmaz: „Reakciós indulat, ellenforradalmi hevület, konzervatív gondolat – talán így lehetne leginkább összefoglalni e kötet szövegei mögött megbúvó késztetést. Olyan publicisztikák ezek, amelyek túlmutatnak a napi politikai „megmondáson”. Így is érződik némelyiken a közélet heve, de a szerző a napi aktualitások ürügyén távolabbra tekint, és minden esetben valami messzebb hatóról szól. Időnként a düh, máskor a melankolikus derű jellemzi az írásokat. Néha legyintenek, néha megálljt kiáltanak. A tematikus egységekbe rendezett szövegek összességében a (poszt)modern szellemi káoszban a szellemi kozmosz, a rendezett világ és az otthonos állandóság helyreállítását segítik. Egyfajta rendrakást a fejünkben és lelkünkben. Ha tetszik: a restaurációt.”
Szilvay Gergely (1983, Pásztó) a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végzett történelem-kommunikáció szakon, s ugyanitt doktorált politikaelméletből. CEEPUS-ösztöndíjjal Kolozsvárott, Erasmusszal Lublinban és Krakkóban tanult. A Kőrösi Csoma Sándor program révén a New York-i Magyar Ház önkéntese volt 2016-1017-ben. Elvégezte a Hagyományok Háza népmesemondó-tanfolyamát is. A Novák Katalin köztársasági elnök által kezdeményezett Stipendium Peregrinum ösztöndíjprogram mentora. A Káoszból kozmosz a hatodik kötete. Az eddigiek: A melegházasságról – Kritika a klasszikus gondolkodás fényében (Századvég, 2016); A genderelmélet kritikája (Alapjogokért Központ, 2021); Az amerikai Dél – Régi rend az Újvilágban (Rubicon Intézet, 2021); Arcok és történetek – Magyar segítség a kereszténység bölcsőjében (Mandiner Books, 2022); Józan részegség – Inerjúkötet táncházmozgalmárokkal (L'Harmattan,2022).
Alaposan szétszedi a neomarxista mítoszt Szilvay Gergely új kötete, miszerint a déli államok egyenlők volnának a rabszolgasággal, az északiak meg a felszabadítással; a kötet bemutatóján az is kiderült, mitől ugyanúgy elnyomó az északi lobogó, mint a konföderációs, miben hasonlít hazánk lelkiállapota a déli állambeliekére, Magyarország huszadik századi gazdasági sorvadása Virginiáéra.
A globalizáció optikai csalódása, hogy a világot irányító ipari és technológiai rendszerek semlegesnek, személytelennek tűnnek. A kikötői daruk vagy a légiirányító panelek nemcsak technikai infrastruktúrák, hanem kulturális kódok is, a modernitás hatalmi struktúrái, amelyekre nem csak akkor kellene figyelnünk, amikor meghibásodnak.
Hortobágyi T. Cirill főapát szerint a klímaváltozás játszhatott szerepet abban, hogy a helyiség felmelegedett, így a bogarak számára is ideálissá vált a környezet.
A szövetség tagállamai 2035-ig GDP-jük 5 százalékát fordítanák védelmi célokra, ezzel minden korábbi kötelezettségvállalást felülmúlva. A bejelentés politikai üzenete egyértelmű. De vajon a számháború mögött valódi kapacitásbővítés húzódik, vagy ez pusztán egy szimbolikus gesztus a szövetség kohéziójának demonstrálására?
p
1
1
6
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 3 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!